Ukrayna’ya Dönemeyen İşitme Engelli Oryantiring Ekibi İnegöl’de Ağırlanıyor

Oryantiring karşılaşmaları için Antalya’da bulunan Ukrayna İşitme Engelli Oryantiring Milli Takımı, Rusya-savaşı nedeniyle ülkelerine dönemedi. Ayrıntılar.

Ukrayna’ya Dönemeyen İşitme Engelli Oryantiring Ekibi İnegöl’de Ağırlanıyor
Yayınlama: 29.10.2023
6
A+
A-

Ukrayna İşitme Engelli Oryantiring Milli Takımı, 17-28 Şubat tarihlerine Antalya’da düzenlenen kamp ve yarışlara katılmak için Türkiye’ye geldi. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ülkelerine dönemeyen 16 kişilik kafileye, aynı karşılaşmalarda bulunan İnegöl Belediyesi Oryantiring Takımı sahip çıktı. İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ile irtibata geçildikten sonra, Ukrayna İşitme Engelli Oryantiring Milli Takımı İnegöl’e davet edildi. Savaş nedeniyle ülkelerine dönemeyen Antrenör Thacenko Vasily ve atletler, Pazar akşamı İnegöl Belediyesi aracı ile İnegöl’e getirildi. İnegöl Belediyesi, Tabiat Sporları ve Turizm Merkezi’nin (DOSTUM) konaklama tesislerini sportmenler için açtı. Otobüsle ilçeye gelen Ukraynalı sportmenler, Belediye Başkanı Alper Taban tarafından karşılandı.

“16 kişilik bir ekip var burada”

Burada açıklamalarda bulunan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, belediyenin atletlerinin da Antalya’da kamp yaptığını ve onların aracılığıyla husustan haberdar olduklarını söyledi. Ülkelerine dönemeyen atletlerin İnegöl Belediyesi tarafından konuk edileceğini belirten Belediye Başkanı Taban, “Bu akşam tesislerimizde konuklarımızı ağırlıyoruz. Burada Ukrayna’dan oryantiring yarışları için ülkemize gelen işitme engelli atlet arkadaşlarımız var. 16 kişilik bir ekip var burada. Teknik koçumuz Vasily ve onun takımı burada. İnegöl Belediye Spor Kulübü Oryantiring kadromuzla aynı yarışlarda ve kampta yer alıyorlardı. Bu esnada Ukrayna ve Rusya arasında çıkan savaştan ötürü ülkelerine dönemediler. Kümeden ayrılan 4 arkadaşları olduğunu söylüyorlar. Şu an burada bulunan arkadaşlarımız da meskenlerine dönemeyecekleri için biz kendilerine konuk edebileceğimizi ilettik. Onlar da kabul ettiler. Otobüsümüzle grubu tesislerimize getirdik. İnşallah onları en hoş şekilde konaklatacağız” dedi.

“Savaşın bir an önce bitmesini temenni ediyorum”

Savaşın bir an önce sona ermesini istediklerini de vurgulayan Başkan Taban, “Buradaki konuklarımız işitme engelli atletlerimiz. Tabii moralleri bozuk. Aileleriyle irtibat sağlamaya çalışıyorlar internet üzerinden yahut mesajlaşarak. İnşallah bizler de başta Sayın Cumhurbaşkanımızın bu bahiste teşebbüsleri olduğunu ve savaşın bir an önce durması noktasında tahlil için uğraş ettiklerini ifade ettik. Burada huzur ve itimatla kalabileceklerini, onlar için ne ihtiyaç varsa karşılayabileceğimizi ifade ettik. İnşallah arkadaşlarımız bu akşamdan itibaren kentimizin konuğu. En başından bu yana konuklarımızla ilgilenen çalışma arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu vesileyle savaşın bir an önce bitmesini temenni ediyorum” açıklamalarında bulundu.

“Bir an önce ülkemize dönmek istiyoruz”

Ukrayna İşitme Engelli Oryantiring Milli Takımı Antrenörü Thacenko Vasily ise “İnegöl’e ve belediye liderimize sıcak karşılamaları için teşekkür ediyoruz. Savaş çok kötü bir durum. Bunun bir an önce sonuçlanmasını ve ülkemize dönmeyi arzu ediyoruz. Ailelerimizle ilgili durum kötü. ama buradayken de bir şey yapamıyoruz. Bir an önce ülkemize dönmek istiyoruz. Antalya’da İnegöl ekibi bizimle ilgilendi. Burayla da irtibat kurularak bizleri kentlerine davet ettiler” tabirlerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Verified by MonsterInsights