TOSFED, İstanbul Park’ın Türk sporunun hizmetine sunulması için ne gerekiyorsa yapacak

Türkiye Araba Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Eren Üçlertoprağı, yarış pisti İstanbul Park’ın kapılarının Türk sporuna açılmasının, 2024’teki en çok önemli amaçları olacağını dile getirdi.

TOSFED, İstanbul Park’ın Türk sporunun hizmetine sunulması için ne gerekiyorsa yapacak
Yayınlama: 28.12.2023
17
A+
A-
Türkiye Araba Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Eren Üçlertoprağı, yarış pisti İstanbul Park’ın kapılarının Türk sporuna açılmasının, 2024’teki en çok önemli amaçları olacağını söyledi.

Eren Üçlertoprağı, muhabirine yaptığı açıklamada, 2023’ün hem federasyon hem de araba sporları topluluğunun gelişiminin sürdüğü bir yıl olduğunu ifade ederek, “Sezonu, kulüplerimiz tarafından organize edilen 100’e yakın yarışla noktaladık. Karting ve tırmanmai kimi branşlarda tüm vakitlerin en yüksek katılım sayılarına ulaştık. Bayan atletlerimizin oranını bu sene de arttırdık. Öte yandan atletlerimiz, neredeyse her hafta sonu Avrupa’daki pistlerden ve parkurlardan ülkemize kupalar getirmeye devam etti. Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlamak için Bolu’da düzenlediğimiz 100. Yıl Rallisi de büyük ilgi çekti.” dedi.

Üçlertoprağı, akıbetinin ne olacağı kamuoyu tarafından merakla takip edilen İstanbul Park’a ilişkin “Zamanında devletimizin büyük bir vizyonla hayata geçirdiği pistin, Türk sporunun hizmetine sunulması için resmi makamlar ve kamuoyu nezdindeki çalışmalarımıza bu yıl daha da sürat verdik. Gelinen son noktada Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün gönderdiği ihtar yazılarında belirtildiği üzere kira kontratı 18 Temmuz 2023’te biten, işgalci durumunda olan kiracı firma, iki farklı ihtara karşın tesisi boşaltmıyor ve kamu ziyanına neden oluyor. 2024 için en çok önemli maksadımız, Cumhuriyet tarihimizin en büyük spor tesisi olan İstanbul Park’ın kapılarının federasyonumuza, yarışlara, yurt dışında bayrağımızı temsil eden milli atletlerimize, tüm atletlerimizin yapacağı idmanlara ve Türk halkına açılmasını sağlamak olacak. Atletlerimizle birlikte pisti kullanmaya başlayabilirsek araba sporları ismine yesyeni ve farklı bir periyoda start verebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

– “TOSFED Yıldızını Arıyor” projesinde katılım rekoru kırıldı

Araba sporlarını daha geniş kitlelere yayabilmek ismine gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projelerine 2023’te de devam ettiklerini belirten Üçlertoprağı, “Federasyon olarak ilk defa bayan gözetmenlerimizin yardımcı pilot olarak müsabakaya başlayabileceği bedelsiz bir eğitim düzenledik, hatta bu eğitimi muvaffakiyetle bitirip müsabakaya başlayanlar oldu. İlkokullardaki trafik ve yol güvenliği eğitimimiz ‘Velinin Karnesi Nasıl’ projesini her ay devam ettirdik. Down sendromlu çocuklarımıza, TOSFED Körfez Pisti’nde yarış heyecanı yaşattık. ‘TOSFED Yıldızını Arıyor’ atlet keşfetme projemizde 700’ün üzerinde iştirakle bu sezon rekor kırdık. Farklı branşlardaki ulusal şampiyona yarışlarında, etrafımızın korunmasına yönelik çalışmalarımıza sürat verdik ve atık yağları, kullanılmış lastikleri merkezi bir sistemle toplayıp bertaraf etmeye başladık.” diye konuştu.

Üçlertoprağı, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin etkilediği vilayetlere yönelik yardım çalışmaları hakkında da şunları söyledi:

“Camiamızın tüm gücüyle, kulüplerimiz ve gönüllülerimizin oluşturduğu yaklaşık 250 4×4 araç ve 500 istekli görevliyle bir arada zelzele bölgesine yardıma koştuk. Zelzeleden üç ay sonra sponsorlarımızdan birinin takviyesiyle içinde yarış simülatörleri, pedagog, animatör, oyuncaklar, kitaplar bulunan özel bir tırla bir buçuk ay boyunca zelzeleden etkilenen 11 vilayetteki konteyner ve çadır kentleri ziyaret ederek 5000’den fazla çocuğumuza ulaştık.”

– Federasyonun kurumsal kimliği değişecek

TOSFED’in sponsor portföyünü genişletmeyi sürdürdüğünü dile getiren Üçlertoprağı, “Her sene olduğu aynıi sporumuza yeni sponsorlar kazandırmayı sürdürdük. Kurumsal ve finansal açıdan güçlenmemiz sayesinde ‘artı kasa’ ile yolumuza devam ediyoruz. Ayrıyeten sene başında duyuracağımız yeni logo ve kurumsal kimlik çalışmasının da federasyonumuza büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bir yandan eğitim ve sportmen yetiştirmeye yönelik mevcut projeleri geliştirerek devam ettirirken diğer yandan sporumuza ve daha geniş perspektifte toplumumuza yarar sağlayacak birtakım projeler üstünde de çalışıyoruz.” sözlerini kullandı.

Üçlertoprağı, 2024 yılındaki sportif gayelerine dair ise şunları kaydetti:

“2024’ün rekabet ve iştirakin bol olduğu bir sezon hedefliyoruz. Yarışlar bakımından tahminen de en çok önemli etkinlik, İspanya’da 100’e yakın ülke arasında Türkiye’yi temsil edeceğimiz, adeta bizim sporumuzun olimpiyatı olan FIA Motor sporları oyunları var. Bu değerli tertipte ülkemiz ismine başarılı bir sonuç almak istiyoruz. Öte yandan atletlerimiz ve kadrolarımızın, her sene olduğu gibi Avrupa’daki çeşitli şampiyonalarda dereceye girmeye devam etmesini bekliyoruz.”

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Verified by MonsterInsights