Spor ömrü uzatır mı? İşte cevabı

Ajansspor köşe muharrirlerinden Mazlum Şahin, spor yapmanın hastalıkları önlemede ve insan ömrünü uzatmada tesirli olup olmadığıyla ilgili bir yazı kaleme aldı.

Spor ömrü uzatır mı? İşte cevabı
Yayınlama: 28.10.2023
6
A+
A-

Mazlum ŞAHİN

Düzenli spor yapmak, idmanları düzenli alışkanlık haline getirmek genel sıhhatinizi güzelleştirebilir, hayat sürenizi ve kalitesini uzatabilir. Spor yapmayan bireye göre hayatınıza katkı sağlayabilirsiniz. Bilhassa yaşlılık döneminde kas kaybını azaltmak, kemik sıhhatini desteklemek benzeri yararlarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Egzersiz yapanlar daha uzun yaşıyor

Araştırmacılar, idman için tavsiye edilen haftalık 150 dakikalık orta yoğunlukta antrenmanlar ya da 75 dakika yüksek şiddetli idmanı yapanların, hiç antrenman yapmayanlara göre daha uzun yaşadığını belirlemişler. Bunun yanında en az bir yahut iki defa kas güçlendiren, geliştiren aktivitelerde eklendiğinde daha da uzun ve sağlıklı yaşadığı tespit edilmiş.

Anahtar söz; süreklilik

Elbette bu tavsiye edilen zaman dilimleri, şahıstan şahsa genel sağlık ve kondisyon düzeyine göre değişkenlik gösterebilir. Kimi bireyler daha fazla antrenman yapmayı tercih edebiliyorken, kimileri için bu önerilen miktar kâfi olabiliyor. Çok Önemli olan düzenli olarak yapmaktır. Ve tabii ki idman programınızı şahsî amaçlarınıza ve vaktinize uygun olarak ayarlamak sizin için çoğu zaman en iyisi olacaktır.

Faydaları saymakla bitmez

Biliyorsunuz ki hangi yaşta olursak olalım düzenli idman ve düzenli beslenmenin insan üzerindeki tesirleri saymakla bitmez. Kalp sağlığı, kronik hastalıklar, diyabet denetimi, bağışıklık sistemi, kemik sağlığı, ruh sağlığı, metabolizma ve yağ denetimi daha birçok yararları bulunmaktadır.

Sporun yaşı var mı?

Ayrıca sporun yaşı yoktur. Etrafımda çok duyuyorum, yok benden geçti artık, yok bu yaşta spora mı başlayacağım, yaşlandım ben, benim yaşımdaki biri için artık çok geç birçok mazeret duyuyorum. Sporu herhangi bir yaşta yapabilirsiniz, bu yüzden ömrünüzün her döneminde yarar sağlayabilir. Başlamadan önce herhangi bir rahatsızlığınızın olmadığına ehemmiyet gösterin. Bilhassa daha önce sağlık problemleriniz var ise önce hekiminizle konuşmanız tavsiye ederim.

“Gençler boşa yaşamasınlar”

Burada “14 yaşından beri beden geliştirme sporuyla uğraşan 3 Dünya 3 Avrupa Şampiyonluğu olan Tevfik Ulusoğlu hocamızdan örnek vermek istedim. Türk bayrağını uluslararası şampiyonlarda tekraren dalgalandırdı. Türkiye’de beden geliştirme sporunun atası olarak tanınan Ulusoğlu, bugüne kadar binlerce öğrenci yetiştirdi. 73 yaşında vefat eden Tevfik Ulusoğlu son verdiği röportajımda şu sözleri dikkat çekti:

“Bu sporu ölene kadar yapmayı düşünüyorum, gençler boşa yaşamasınlar. Hem kendi sıhhatleri, hem görünümleri için bu spora devam etsinler” diye tamamladı. Buradan da ailesine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum.

Bahanelerini bir kenara bırak, ÇALIŞ!

Genel olarak baktığımızda hepimiz daima bir değişim içindeyiz: Daima değişiyoruz aslında. Hangi birimiz 10-15 yıl evvelki üzereyim diyebiliyor? O kadar süratli değişiyoruz ki hatta bir yıl evvelki kişi bile değiliz. Bu değişimler ömrümüzün geri kalanını o kadar etkiliyor ki ilerde kalıcı hale gelebiliyorlar. Bu değişimlerin olumlu olmasını istiyorsak önce vücudumuzdan başlamalıyız. İyi yönde değişimler oluyorsa bu değişim aynı vakitte gelişim olmuş oluyor. Daima bir gelişim halinde olmalıyız…

fakat yaşlanma sürecini birçok insan farklı yaşar. Kimi olduğundan daha genç, kimi ise daha yaşlı hisseder kendisi. Sende olduğundan daha genç ve daha dinç hissetmek ve görünmek istiyorsan mazeretlerini bir kenara bırakıp kendine ve vücuduna zaman ayırmaya çalış…

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Verified by MonsterInsights