İstanbul Park’ta yeni dönem

Türkiye Araba Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Eren Üçlertoprağı, İstanbul Park’ın yeni işletmecisinin, yarış pistini eski kiracıdan devralmasıyla yeni bir periyodun başladığını dile getirdi.

İstanbul Park’ta yeni dönem
Yayınlama: 30.05.2024
3
A+
A-

Türkiye Araba Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Eren Üçlertoprağı, İstanbul Park’ın yeni işletmecisinin, yarış pistini eski kiracıdan devralmasıyla yeni bir devrin başladığını söyledi.

İstanbul Park’ta tahliye süreci gerçekleşti. 2 Nisan tarihinde düzenlenen ihaleyi kazanarak pistin 30 yıllığına yeni işletmecisi olan Can Bilim Eğitim Kurumları AŞ, 29 Mayıs 2024 tarihi itibarıyla pisti devraldı.

TOSFED Başkanı Üçlertoprağı, devir sonrası muhabirine yaptığı açıklamada, tesisin Türk sporu ve halkının kullanımına açılması için yıllardır sürdürdükleri mücadelede kendilerine destekleyici Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a teşekkür ederek, “Bu zorlu süreçte yanımızda olan araba sporları topluluğuna, değerli basın mensuplarına ve tüm sporseverlere de ayrıyeten teşekkürlerimi sunuyorum. Bu yeni devrin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.” sözlerini kullandı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük spor tesisi olarak nitelediği İstanbul Park’taki işgalin sona erdiğini belirten Üçlertoprağı, “Devletimizin büyük bir vizyonla yaklaşık 20 sene önce hayata geçirdiği ve bugün bile dünyanın en hoş yarış pistlerinden biri olan İstanbul Park’ın, sonunda tüm atletler ve Türk sporuna açılmasını çok büyük bir memnunlukla karşıladık. İstanbul’un ismini taşıyan pistteki işgalin, tam da İstanbul’un fethedildiği 29 Mayıs’ta sonlanması, hoş ve manalı bir tesadüf oldu. İstanbul Park’ta yeni bir periyodun başladığı 29 Mayıs 2024 tarihinin, araba sporları açısından yeni bir milat olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

– “Üstümüze düşen her türlü görevi üstlenmeye hazırız”

Üçlertoprağı, nisan ayındaki ihalenin şartnamesinde yer aldığı üzere milli atlet yetiştirilmesini sağlamak maksadıyla pistin ücretsiz olarak TOSFED kullanımına açılacak olmasından ötürü gurur duyduklarını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Federasyon olarak ilk günden bu yana bizim tek isteğimiz, atletlerimizin gelişimlerini sağlayabilmek ve Türkiye’yi yurt dışında daha iyi temsil edebilmek ismine atletlerimizin ülkemizdeki tek uluslararası yarış pistini kullanabilmesiydi. Devamında Formula 1 başta olmak üzere ülkemize uluslararası yarış serilerinin getirilmesi vesilesi ile hem Türkiye’nin en iyi şekilde tanıtılması hem de spor turizmiyle memleketimize yarar sağlanması için TOSFED olarak üstümüze düşen her türlü görevi üstlenmeye hazırız. Son olarak 2021’de yapılan F1 Türkiye Grand Prix’sini, sportif açıdan büyük bir muvaffakiyetle organize edip Uluslararası Araba Federasyonundan (FIA) teşekkür almıştık. TOSFED olarak uzun yıllardır FIA’nın idaresinde görev yapıyor olmamız sebebiyle hem FIA hem de Formula 1’in ticari hak sahibiyle temaslarımız sürüyor. Tüm fırsatları her daim pahalandırmak için çabalıyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Verified by MonsterInsights