Dakar Rallisi 33 sporcunun hayatına mal oldu

1979’dan bu yana düzenlenen ve dünyanın en zorlu yarışlarından kabul edilen tertipte ölen atlet sayısı, İspanyol motosikletçi Falcon ile 33’e yükseldi.

Dakar Rallisi 33 sporcunun hayatına mal oldu
Yayınlama: 16.01.2024
11
A+
A-

İspanyol motosikletçi Carles Falcon, Dakar Rallisi’nde hayatını kaybeden 33. sportmen oldu.

Şoförlerin binlerce kilometre yol katettiği ve dünyanın en zorlu yarışlarından kabul edilen Dakar Rallisi’nde bu yıl bir mevt daha meydana geldi.

Motosiklet kategorisinde TwinTrail takımı ismine yarışan 45 yaşındaki Falcon, Suudi Arabistan’da düzenlenen 46. Dakar Rallisi’nin 2. etabında yaptığı kaza sonucu öldü.

Al Henakiyah ile Al Duwadimi kentleri arasındaki 2. etabın 448. kilometresinde kaza yapan İspanyol sportmen, ambulans helikopterle önce Al Duwadimi, akabinde Riyad ve ülkesindeki bir hastaneye sevk edildi.

Kaza sonrası durumu ciddiyetini koruyan Falcon, hekimlerin tüm gayretlerine karşın 8 gün boyunca verdiği hayat çabasını kaybetti.

Dakar Rallisi’nde 2022’de aldığı 68’inciliğin akabinde ikinci tecrübesini yaşayan Falcon, organizasyon tarihinde hayatını yitiren 33. atlet oldu.

Yalnızca katılımcılar ölmedi

Araba, motosiklet, kamyon, 2009’dan itibaren ATV, 2017’den beri de UTV kategorilerde düzenlenen yarışta, şu ana kadar sportmenler dışında 50’ye yakın kişi de hayata gözlerini yumdu.

Her mevt, yetkililerce kayıt altına alınmadığı için kesin sayı bilinmiyor. Ölen bireyler arasında gazeteciler, organizasyon çalışanları ve izleyiciler de bulunuyor.

Uzun yıllar Afrika kıtasında yapılan, 2009’da terör tehdidi nedeniyle Güney Amerika’ya taşınan, 5 yıldır da Suudi Arabistan’da gerçekleştirilen Dakar Rallisi’nin kurucusu Thierry Sabine de 1986’daki yarış sırasında can verdi.

Motor sporları tutkunu olan Sabine ve yanındaki 4 kişi, bulundukları helikopterin, Mali’de apansız çıkan kum fırtınası nedeniyle bir kum zirvesine çarpması sonucu hayatlarını kaybetti.

İlk olarak 1979’da düzenlenen Dakar Rallisi’nde Carles Falcon’dan önce hayatını kaybeden 32 yarışmacı şöyle:

1- Patrice Dodin

Fransız motosikletçi Patrice Dodin, rallinin ilk defa düzenlendiği sene hayata veda etti.

Paris, Cezayir ve Dakar arasında düzenlenen ilk yarışta, Nijer’deki etapta yaptığı kazada başını taşa çarpan Dodin, Fransa’da kaldırıldığı bir hastanede hayata gözlerini yumdu.

2- Bert Oosterhuis

Dakar Rallisi’nde ikinci vefat 1982 yılında meydana geldi.

Motosiklet klasmanında yarışan 41 yaşındaki Bert Oosterhuis, Cezayir’deki Quatre Chemins ile Tit arasında gerçekleşen etapta hayatını kaybetti.

3- Jean-Noel Pineau

Fransız motosikletçi Jean-Noel Pineau, mesleğinin 4. Dakar Rallisi’ne 1983’te katıldı.

Pineau, Burkina Faso’daki etapta askeri bir araca çarparak hayata veda etti.

4- Yasuo Kaneko

Japon motosikletçi Yasuo Kaneko, 1986’da Dakar Rallisi’nde ikinci defa mücadele etti.

41 yaşındaki Kaneko, Fransa’nın Sete kentinde, alkollü olduğu tespit edilen bir araç şoförünün motosikletine çarpmasıyla vefat etti.

5- Giampaolo Marinoni

Motosiklet sınıfında mücadele eden İtalyan Giampaolo Marinoni, 1986 yılındaki yarışta hayatını kaybeden ikinci atlet oldu.

Dakar’daki son etapta bitime 40 kilometre kala düşmesiyle karaciğeri hasar alan Marinoni, yarışı tamamlamasına karşın oluşan enfeksiyon nedeniyle iki gün sonra yaşama veda etti.

6- Jean-Claude Huger

Fransız motosikletçi Jean-Claude Huger, 1988’de Mali’deki etapta motosikletinin denetimini kaybederek bir kayaya çarptı.

Şuurunu kaybeden Huger, kaldırıldığı hastanede iki gün sonra hayatını kaybetti.

7- Kees van Loevezijn

Huger ile aynı yıl ömrünü yitiren bir öbür isim Kees van Loevezijn oldu.

Hollandalı şoför, Nijer’deki etapta kamyonunun takla atması sonucu araçtan dışarı fırladı ve kaza yerinde hayata veda etti. Kazanın akabinde Van Loevezijn’in yanı sıra takım arkadaşları Chris Ross ve Theo van de Rijt da ağır şekilde yaralandı.

8- Patrick Canado

Kees van Loevezijn’in hayatını kaybettiği gün, 1988 Dakar Rallisi’nde bir öteki mevt daha meydana geldi.

Rallinin 7. etabında Nijer çöllerinde iki arabanın çarpışması sonucu aracından fırlayan Fransız Patrick Canado, kaza yerinde yaşama veda etti.

9- François Picquot

Dakar Rallisi’nde 1991’de 4 atlet hayatını yitirdi.

İkinci etapta arabasıyla yaptığı kazada leğen kemiği kırılan ve başına darbeler alan François Picquot, ülkesi Fransa’da kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

10- Charles Cabannes

Kamyon kategorisinde yarışan Fransız şoför Charles Cabannes, 1991’deki yarışın 8. etabında, Mali’nin Kadeouane köyünde ordu ve Touareg isyancıları arasında çıkan çatışmada vurularak hayata gözlerini yumdu.

Cabannes’ın vefatının akabinde Mali’de düzenlenmesi gereken diğer iki etap iptal edildi.

11-12 Laurent Le Bourgeois, Jean-Marie Sounillac

Libya çöllerinde yapılan 1991 Dakar Rallisi’nde, araba klasmanında yarışan iki şoför daha hayatını kaybetti.

Laurent Le Bourgeois ve Jean-Marie Sounillac’ın aracı, yapılan kaza sonrası büyük hasar alırken iki Fransız şoför de kaza yerinde ömrünü yitirdi.

13- Gilles Lalay

Dakar Rallisi’nde 1989 yılının motosiklet kategorisi birincisi Gilles Lalay, 1992 yılında yaptığı kazada vefat etti.

Fransız motosikletçi, Kongo’daki 4. etabın tamamlanmasından 2 st sonra tertibe ait araçlardan birine çarptı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

14- Michel Sansen

Belçikalı Michel Sansen, Dakar Rallisi’ne 1994 yılında 5. kere katıldı.

Sansen, Moritanya’daki etapta motosikletinin denetimini kaybederek yaptığı kaza sonrasında hayatını yitirdi.

15- Laurent Gueguen

Kamyon kategorisinde yarışan Laurent Gueguen, Fas ordusu ile Polisario isyancıları arasındaki çatışmaya kurban gitti.

Beşinci etapta Fas çöllerinde ilerlediği sırada Fas ordusuna ait terk edilmiş bir mayın tarlasına giren Fransız şoför, patlama sonucu alevler içinde kalan aracında hayatını yitirdi.

Takım arkadaşları Pascal Laudenot ve Vincent Bauden kazadan kurtulurken Gueguen onlar kadar şanslı değildi.

16- Jean-Pierre Leduc

Fransız motosikletçi Jean-Pierre Leduc, Dakar Rallisi’nde 1997’de ilk defa yer aldı.

Leduc, Mali’deki ikinci etabın 247. kilometresinde yaptığı kazada hayatını kaybetti.

17- Daniel Vergnes

2002 yılındaki yarışın 11. etabında yaptığı kazada, Moritanya çöllerinde aracı tekraren takla atan Belçikalı şoför Daniel Vergnes, arabasından fırladı ve birkaç st sonra hayata gözlerini yumdu.

Vergnes’in takım arkadaşları Büyük Britanyalı Sheona Dorson-King, Belçikalı Christophe Van Rief ve Fransız Benoit Agoyer ise kazadan sağ çıktı.

18- Bruno Cauvy

Araba kategorisinde Daniel Nebot’nun yardımcı pilotluğunu yapan Fransız Bruno Cauvy, ilk defa katıldığı 2003 Dakar Rallisi’nde hayata veda etti.

Cauvy, yüksek süratle ilerlerken yapılan kazada takla atan araçtan kurtulamadı. Nebot ise Libya’daki etapta yapılan kazayı küçük sakatlıklarla atlattı.

19- Jose Manuel Perez

İspanyol motosikletçi Jose Manuel Perez, 2005’te yaptığı kaza sonrasında ilk müdahalelerin akabinde Moritanya’daki bir hastaneye kaldırıldı.

Kazada aldığı darbeler sonucunda karaciğerinden bir modül ve bir böbreği alınan Perez, daha sonra Senegal’deki bir hastaneye sevk edildi. Durumu kötüleşmeye devam eden Perez, son olarak İspanya’daki bir hastanede tedavi altına alındıktan birkaç st sonra hayatını yitirdi.

20- Fabrizio Meoni

Perez’in vefatından 5 gün sonra 2005 Dakar Rallisi’nde bir öteki motosikletçi daha hayatını kaybetti.

2001 ve 2002 yıllarında şampiyonluğa ulaşan İtalyan Fabrizio Meoni’nin 11. etapta yaptığı kazada boynu kırıldı. 13. rallisine katılan İtalyan pilot, hastaneye kaldırılmak istense de helikopter ulaşana kadar hayata gözlerini yumdu.

21- Andy Caldecott

Avustralyalı Andy Caldecott, 2006’da sakatlanan takım arkadaşı İspanyol motosikletçi Jordi Duran’ın yerine yarışa dahil oldu.

Caldecott, Moritanya’da yaptığı kazanın akabinde hayatını kaybetti.

22- Elmer Symons

2005 ve 2006 yıllarında mekanik destek sağladığı grubuyla 2007 yılında Dakar Rallisi’nde motosikletçi olarak uzunluk gösteren Elmer Symons, bu deneyimin vefatla sonuçlanabileceğinden habersizdi.

Fas’taki 4. etap yarışında kaza yapan Güney Afrikalı motosikletçi, hastaneye yetiştirilemeden ömrünü yitirdi.

23- Eric Aubijoux

Symons’un vefatından 11 gün sonra 2007 Dakar Rallisi’nde bir motosikletçi daha vefat etti.

Mesleğinde 6. defa Dakar Rallisi’ne katılan Fransız Eric Aubijoux, sondan bir evvelki etapta Dakar’da bitiş çizgisine 15 kilometre kala geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata veda etti.

24- Pascal Terry

Dakar Rallisi’ne ilk defa 2009’da katılan Fransız motosikletçi Pascal Terry, 2. etaptan 3 gün sonra can kaybı bulundu.

Akaryakıtı tükenen ve acil durum daveti yapan Terry’nin ölümü hakkında organizatörlerin yanlış bilgilendirildiği iddia edildi. Davetin akabinde kampa geri döndüğü öne sürülen Terry yerine kampta olan kişinin kardeşi olduğu ortaya çıktı. 3 gün sonrasında ise motosikletinden 50 metre uzaklıkta Terry’nin can kaybı vücuduna ulaşıldı. Fransız pilotun akciğerlerinde sıvı birikmesi sonucunda oksijen yetersizliğinden hayatını kaybettiği belirtildi.

25- Jorge Andres Martinez Boero

Arjantinli motosikletçi Jorge Andres Martinez Boero, mesleğinin ikinci Dakar Rallisi’ne 2012’de katıldı.

Boero, ülkesinde yapılan açılış etabında yaptığı kaza sonrası hayatını yitirdi.

26- Thomas Bourgin

Fransız motosikletçi Thomas Bourgin, Boero aynıi açılış etabında hayata veda eden diğer bir isim oldu.

Bourgin, 2013’te Şili’de gerçekleştirilen yarışta başlangıç noktasına giderken bir polis aracıyla çarpışarak hayatını kaybetti.

27- Eric Palante

Mesleğinin 11. Dakar Rallisi’ne 2014’te katılan 50 yaşındaki Eric Palante, Chilecito ile Tucuman arasındaki etabın 143. kilometresinde can kaybı bulundu.

Bitiş çizgisine gelmeyi başaramayan ve herhangi bir yardım davetinde bulunmayan Palante’yi aramaya çıkan organizatörler, Belçikalı motosikletçinin cansız vücuduna ulaştı.

28- Michal Hernik

Polonyalı motosikletçi Michal Hernik, 2015 Dakar Rallisi’nin 3. etabında hayatını kaybetti.

Aracından gelen sinyal kesildikten sonra arama çalışmaları başlayan 39 yaşındaki Hernik’in vücudu, Arjantin’in San Juan ile Chilecito kentleri arasında düzenlenen 3. etabın 206. kilometresinde bulundu.

29- Paulo Gonçalves

Dakar Rallisi’ne 13 defa katılan ve 2015’te genel klasmanı 2. sırada tamamlayan Portekizli motosikletçi Paulo Gonçalves, 2020 Dakar Rallisi’nin 7. etabında hayata gözlerini yumdu.

Olay yerinde şuuru kapalı ve kalbi durmuş halde bulun 40 yaşındaki atlet, ambulans helikopterle götürüldüğü Layla Hastanesinde hayatını yitirdi.

30- Edwin Straver

Hollandalı motosiklet şoförü Edwin Straver, 2020’deki tertipte geçirdiği kazadan 8 gün sonra öldü.

Yarışın 11. etabında yaptığı kazanın akabinde kalbi duran 48 yaşındaki pilot, ambulans helikopterle başkent Riyad’a götürüldü. Boyun omurlarından birinde kırık tespit edilen Straver, tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı.

31- Pierre Cherpin

Motosiklet kategorisinde bağımsız olarak yarışan 52 yaşındaki Pierre Cherpin, 2021 Dakar Rallisi’nin 7. etabında yaptığı kaza sonucu öldü.

Hail ile Sekake kentleri arasındaki etabın 178. kilometresinde kaza yapan Fransız sportmen, olay yerinde şuuru kapalı halde bulundu. Beyninden ameliyat edilen ve yapay komaya sokulan Cherpin, 5 gün sürdürdüğü hayat çabasını kaybetti.

32- Quentin Lavallee

Fransız Quentin Lavallee, Suudi Arabistan’daki 2022 Dakar Rallisi’nde son etaba girilirken hayatını yitirdi.

Bişa ile Cidde arasındaki etabın temas yolunda aracı kamyonla çarpışan 20 yaşındaki Lavallee, olay yerinde hayata veda etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Verified by MonsterInsights