Afyonkarahisar dünyada “motokros”la biliniyor

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, Afyonkarahisar’ın dünyada artık Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) ile bilindiğini dile getirdi.

Afyonkarahisar dünyada “motokros”la biliniyor
Yayınlama: 10.07.2024
3
A+
A-

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, Afyonkarahisar’ın dünyada artık Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) ile bilindiğini söyledi.

Bekir Yunus Uçar, Dünya Motokros Şampiyonası’nın eylül ayında düzenlenecek Afyonkarahisar etabı öncesi muhabirine açıklamalar yaptı.

“Dünya Motokros Şampiyonası’nı Afyonkarahisar’da 7. defa gerçekleştirecek olmanın heyecanı ve hazırlıkların da eforu içerisindeyiz.” diyen Uçar, “Bu noktada Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı himayesinde en uzun süre gerçekleştirilen uluslararası spor organizasyonu unvanını da geçen sene almıştık. Bu unvanı, üzerine bir organizasyon daha eklemek suretiyle devam ettiriyoruz.” sözlerini kullandı.

Uçar, kent ile şampiyonanın özdeşleştiğini vurgulayarak, “Afyonkarahisar hakikaten tüm dünyada artık Dünya Motokros Şampiyonası’yla, motokrosun yapıldığı dünyanın seçkin vilayetlerinden biri namıyla anılır oldu. Dünyanın farklı ülkelerinde arama motorlarına Afyonkarahisar yazdığınız zaman birinci sırada termal, sucuk, gastronomi ya da mermer değil, Dünya Motokros Şampiyonası’nın yapıldığı il çıkıyor.” diye konuştu.

Sürdürülebilirliğin kıymetine dikkati çeken Uçar, şunları kaydetti:

“Dünya Motokros Şampiyonası’nın aslında Türk sporu için en çok önemli mana ve değer tarafı sürdürülebilirlik. Uluslararası sürdürülebilirlik boyutunda baktığımızda, uluslararası tertipler içerisinde en uzun süre ülkemizde yapılan organizasyon unvanı Dünya Motokros Şampiyonası’na ait. Bir organizasyonu uzun süre bir lokasyonda, destinasyonda yapıyorsanız, o tertibin pahası çok daha büyüyor, ilgi çok daha artıyor. Dünya Motokros Şampiyonası artık spor turizminin göz bebeği tertiplerinden biri haline geldi.”

Şampiyonanın hem Afyonkarahisar hem de Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağladığına işaret eden Uçar, MXGP’nin 186 ülkede canlı yayımlandığını, sosyal medya etkileşimleriyle de 1,8 milyar beşere ulaşıldığını söyledi.

– Seyircinin ilgisi yoğun

TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar, seyircinin tertibe ilgisine yönelik soruya, “İlk yarışımızda 3-5 bin civarında bir seyirciyle organizasyonumuzu gerçekleştirmiştik. Yarışların yanındaki etkinlikler, kent halkına ve civar kentlerdeki insanların ilgisine yönelik çalışmalarımız sonucunda bu sayıyı inanılmaz noktalara getirdik. Geçen yıl tüm organizasyon boyunca 480 bin insan, etkinlik alanımıza giriş-çıkış yaptı.” cevabını verdi.

Afyonkarahisar’ın şampiyona kapsamında 5-6 bin civarında uluslararası konuğu ağırladığını dile getiren Uçar, civar vilayetlerden de ağır ilginin olduğunu belirtti.

Tertibin kentin iktisadını de canlandırdığına dikkati çeken Uçar, MXGP haftasında kredi kartı harcamalarda yüzde 830 oranında artış yaşandığını kaydetti.

Uçar, 2024 Dünya Motokros Şampiyonası’nın 7-8 Eylül’de düzenlenecek Afyonkarahisar etabına tüm sporseverleri davet etti.

– Altyapıda potansiyel yüksek

Uçar, motokros branşında Türkiye’nin sportmen altyapısına ilişkin soru üzerine ise şu sözleri kullandı:

“Türkiye Motokros Şampiyonası’nın ikinci ayağını, Balıkesir’in Gönen ilçesinde gerçekleştirdik. En net fotoğraf aslında oradaydı. Motokros yarışlarında start anındaki çıkış yerine kapı deriz. Kapıda en fazla 40 sporcuyu alabiliriz. Şampiyonada kapı sayısından fazla çocuk atletlerimiz vardı. Biz, en çok bunu önemsiyoruz. Yani 5-14 yaş aralığındaki atletlerimizin sayısı, toplam atletlerin sayısının yüzde 51-52’si oranına geldi. Bu şu manaya geliyor; geleceğe yönelik çok önemli bir potansiyeli yetiştiriyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Verified by MonsterInsights