Türkiye’de Junior NBA Ligi kuruluyor

NBA ve Basketbol İçin Destek ve Eğitim Vakfı (BİDEV), Türkiye’de Junior NBA Ligi’nin (Jr. NBA Türkiye Ligi) kurulması için iş birliği muahedesi …

Türkiye’de Junior NBA Ligi kuruluyor
Yayınlama: 04.08.2022
27
A+
A-
NBA ve Basketbol İçin Destek ve Eğitim Vakfı (BİDEV), Türkiye’de Junior NBA Ligi’nin (Jr. NBA Türkiye Ligi) kurulması için iş birliği muahedesi imzaladı.
İş birliği çerçevesinde programın ilk yılında 11-14 yaş kümesindeki erkek ve kızlar için 30 ilköğretim okulunun iştirakiyle bir organizasyon gerçekleştirilecek.
Jr. NBA Türkiye Ligi, ekim ayında gerçekleştirilecek seçmelerin akabinde başlayacak. Her okul bir NBA kadrosuyla eşleşecek. Katılımcı kadrolar, NBA ekiplerinin isimleri ve formalarıyla ligde mücadele edecek.
Ligin final maçı aralık ayında oynanacak.
Hasan Arat: “En büyük hayalimiz bunu Anadolu ile birleştirmek”
Anlaşmayla ilgili düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulunan BİDEV Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Arat, BİDEV’in kurulduğu andan itibaren çok önemli işlere imza attığına dikkati çekerek, “Junior NBA, dünyanın çeşitli ülkelerinde basketbolu sevdirmek emeliyle, basketbol sevgisini büyük incelikle topluma aşılama açısından bir organizasyon oluşturdu. Bu tertiple ilgili çalışmalarını genelde sivil toplum örgütleriyle yapıyorlar. Bu bahiste da sivil toplum örgütü olarak BİDEV’i seçtiler. Biz de ‘bir pota iki dev’ yaklaşımında bulunduk. Bugün itibarıyla bu muahedeyi hem NBA hem de BİDEV olarak duyurmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.” diye konuştu.
Çocukların basketbolu çok sevdiğini vurgulayan Arat, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Herkes profesyonel olmak zorunda değil. Sevginin aşılanması, her düzeyde çocuğun basketbola ulaşması yönünde bir çalışma olacak. Mütevelli heyetimizin içinde çok çok önemli yöneticiler var. Basketbol sevdalıları var. Aydın Örs’ten Ergin Ataman’a, Ufuk Sarıca’dan Orhun Ene’ye kadar çok önemli hocalar var. Bunlarla danışarak çalışmaları yapacağız. BİDEV mütevelli heyeti üyeleri de istekli olarak çalışacak. İlk aşama İstanbul’da olacakfakat en büyük hayalimiz bunu Anadolu ile birleştirmek. Köye basketbolu götürürken, bir yandan da onları hayalleri olan NBA ile bir araya getirmek istiyoruz.”
Programdaki çok önemli noktanın basketbol oynayan çocukların vakitte eğitimlerine devam etmesi olduğuna dikkati çeken Arat, “ABD’deki NCAA liginde olduğu aynıi çocukların hem okuması hem basketbol oynaması lazım. Bir an geliyor çocuklar bir anda eğitimi kesebiliyor. Türkiye’de okumaya büyük teşvik olacak bir yapıyla özendirmeye çalışacağız.” tabirini kullandı..
Türkiye’de atlet burslarının çok öne çıktığını hatırlatan Arat, “Sporcu burslarının çok önemli yararlar sağlayacağına inanıyorum. Seçkin atlet esasen sınırlı. Avrupa’da oynamak, milli takım oyuncusu olmak, U18 ve U20 ekiplerinde yer almak çok zor. Binlerce atlet var. Bizim maksadımız basketbola gönül vermiş gençleri içine çekmek olacak. Anadolu’da ulaşabildiğimiz köşelere bunu entegre etmenin yollarını arayacağız. NBA’de oynamış ve oynayan oyuncularımız da Anadolu’dan çıkmış gençler. Önümüzde çok örnek var. Çocuklarımız bu örneklerle bir araya gelerek bir hayali paylaşacak. Bu hayalin paylaşılmasında biz de yanlarında olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.
Eyal Tarablus: “Basketbol sevgisini artırmaya çalışacağız”
BİDEV Yönetim Kurulu Üyesi Eyal Tarablus ise Türkiye’de basketbolun ve NBA’in popülaritesinin her gün arttığına dikkati çekerek, “Basketbol oynayan her çocuğun hayali, bir gün NBA’de oynamak, üzerinde NBA forması görmek. BİDEV olarak bu hayalin seyahatinde çalışmaktan gurur duyuyoruz. Türk basketbolunu ileriye taşımak için gönül verenler olarak bizler hazırız. Jr. NBA Ligi turnuva formatının her okul, çocuk ve koç tarafından süratlice benimseneceğini ve süper bir sezon olacağına inanıyoruz.” sözlerini kullandı.
Jr. NBA Ligi’nin geçmişiyle ilgili bilgi veren Tarablus, şunları kaydetti:
“2021-2022 döneminde Avrupa ve Ortadoğu’da 93 lig tertibiyle 42 bin çocuğa erişildi. NBA geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de hazırlık maçları, taraftar tertipleri olmak üzere birçok aktifliğe imza attı. Jr. NBA Ligi’nin Türkiye’de tekrar canlanması ismine hem kızlarda hem erkeklerde iki farklı lig kuracağız. İlkokulun ve ortaokulun son yılındaki çocuklar için bu lig hedefleniyor. Bu şekilde basketbol sevgisini artırmaya çalışacağız.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Verified by MonsterInsights