TFF Fair Play 2023-2024 sezonu ödül sahipleri belirlendi

Süper Lig’in 2023-2024 döneminin centilmenlik ödüllerinin sahipleri belirlendi.

TFF Fair Play 2023-2024 sezonu ödül sahipleri belirlendi
Yayınlama: 14.06.2024
9
A+
A-

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu, TFF’nin Fair Play’in teşvik edilmesi, yaygınlaştırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla düzenlediği Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nin Mayıs 2024 devrini ve 2023-2024 döneminin bütününü pahalandırmak üzere bir araya geldi.

Ali Erten başkanlığında, Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu, Banu Yelkovan, Attila Gökçe, Ömer Üründül, Berrin Altınöz ve Metin Tekin’den oluşan TFF Fair Play ve Sosyal Sorumluluk Kurulu toplantı sonunda sezon değerlendirmelerini açıkladı.

Süper Lig’de en centilmen futbolcu Konylu Guilherme, en centilmen takım ise Hatayspor oldu. En centilmen teknik yönetici de Abdullah Avcı seçildi.

Federasyondan yapılan açıklamaya göre, ödül alan ve münasebeti şöyle;

SÜPER LİG MAYIS 2024 DEĞERLENDİRMESİ:

Süper Lig Mayıs 2024 Ayı En Centilmen Futbolcusu: Ferdi Kadıoğlu – Fenerbahçe

Gerekçe: Ferdi Kadıoğlu, başarılı sportif performansından bağımsız olarak, rakibe, hakemlere ve taraftarlara karşı dürüst ve saygılı, oyun içinde ise futbol odaklı hal ve davranışları ile tanınmaktadır. Bunun bir göstergesi olarak 2023-2024 döneminde toplam 3327 dakika epeyce uzun bir maç müddeti almasına ve atak özelliklerinin yanı sıra özünde bir savunma oyuncusu olmasına karşın, sezonu yalnızca 3 sarı kartla ve hiç kırmızı kart görmeden tamamlamıştır. Fair Play kıymetleri ve kriterleri ile baş başa örtüşen bu davranış ve yaklaşımlarını birlikte değerlendiren Heyetimiz, Ferdi Kadıoğlu’nu “Mayıs 2024 Ayının En Centilmen Futbolcusu” olmaya layık görmüştür.

Mayıs 2024 ayına ait olmak üzere “Ayın En Centilmen Teknik Direktörü” ve “Ayın En Centilmen Takımı” kategorilerinde verilen mükafatlar için konseye aday önerisi yapılmamıştır.

SÜPER LİG 2023-2024 SEZONU DEĞERLENDİRMESİ:

Süper Lig 2023-2024 Sezonu En Centilmen Futbolcusu: Guilherme Haubert Sitya – Tümosan Kony

Gerekçe: Bir savunma oyuncusu olan Guilherme, 2023-2024 döneminde 38 maçta toplam 3267 dakika süre almasına karşın sezonu toplam 16 faul ve 1 sarı kartla tamamlamış, kırmızı kart görmemiştir. Öte yandan profesyonel mesleğinde 444 maça çıkan Guilherme, bütün mesleğinde toplam 50 sarı kart ve 1 kırmızı kart istatistiklerine sahiptir. Gerek 2023-2024 sezonu ve gerekse profesyonel mesleğinde yer alan bu istatistikler, bir savunma oyuncusu için Fair Play ismine epey dikkati cazip bulunmuştur. Bunun yanı sıra Konseyimiz Guilherme’yi; oyun içinde rakiplerine, hakemlere ve oyunun diğer paydaşlarına karşı, kozmik Fair Play bedelleri ile örtüşen, örnek gösterilebilecek saygılı davranışlarını sezon içi istatistikleri ile birlikte değerlendirerek, kendisini “2023-2024 sezonunun Süper Lig’de En Centilmen Futbolcusu” olarak belirlemiştir.

Süper Lig 2023-2024 Sezonu En Centilmen Takımı: Atakaş Hatayspor

Gerekçe: Atakaş Hatayspor, 2023-2024 döneminde takım olarak direkt kırmızı kart görmeyen iki Trendyol Süper Lig kadrosundan birisidir. Öte yandan 2023 yılında yaşanan büyük Hatay zelzelesi, kulüp ve il için büyük bir trajedi ve zorluk oluşturdu. Takım olarak bütün iç saha maçlarını deplasman koşullarında oynamak zorunda kaldılar. Bir dizi zorluğa karşın oyun içinde kalan Atakaş Hatayspor oyuncuları ve teknik ekibi, zorluklara karşı direnç göstererek, takımın performansını sürdürmeyi başardı. Kulübün bu direnci, yalnızca sportif muvaffakiyet olarak değil, aynı vakitte toplumsal bir dayanışma örneği olarak da takdir topladı. Atakaş Hatayspor’un her türlü zorluğa karşın motivasyonunu kaybetmeden sportif rekabetin içinde kalması, rakiplerine ve oyunun diğer paydaşlarına saygılı ve Fair Play bedelleri ile örtüşen takım davranışı içerisinde sezonu direkt kırmızı kart görmeden tamamlaması büyük takdirle karşılanmıştır. Heyetimiz, yaptığı sezon bazlı değerlendirme sonucunda Atakaş Hatayspor ekibini “2023-2024 Döneminin En Centilmen Takımı” olarak belirlemiştir.

Süper Lig 2023-2024 Sezonu En Centilmen Teknik Yöneticisi: Abdullah Avcı – Trabzonspor

Gerekçe: Trabzonspor Teknik Yöneticisi Abdullah Avcı’nın rakiplerine, hakemlere, taraftarlara ve oyunun tüm paydaşlarına karşı, sahada ve saha dışında sergilediği profesyonel ve saygılı tavır Fair Play ruhunun ayakta kalmasına katkı sağlamaktadır. Maç sonrası açıklamalarında ve davranışlarında çoklukla rakiplerine yönelik olumlu ve takdir edici sözler kullanması, hakem kararlarına karşı sakin ve saygılı bir yaklaşımı, kararlarla ilgili hoşnutsuzluklarını dile getirirken bunu hürmet çerçevesinde ve ekseriyetle yapan bir yaklaşımla ifade etmesi, futbolcularının yalnızca teknik maharetlerini değil, benzeyenzamanda ahlaki ve sportif davranışlarını da geliştirmeye odaklanması, oyuncularına disiplini ve centilmenliği aşılamaya çalışan yaklaşım ve açıklamaları, futbolun vazgeçilmez bir diğer paydaşı olan medya ve kamuoyu ile irtibatta olumlu bir lisan kullanması, tenkitlerinde yapan ve nazik olmaya itina göstermesi Trabzonspor Takımı Teknik Yöneticisi Abdullah Avcı’nın en besbelli özellikleri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu özellikleri ile Abdullah Avcı; futbol dünyasında Fair Play ruhunu benimseyen ve yayan bir kişi olarak değerlendirilmiş ve Heyetimizce “2023-2024 Döneminin Süper Lig’deki En Centilmen Teknik Direktörü” olarak belirlenmiştir.

TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU ÖZEL ÖDÜLÜ

En Başarılı Fair Play Mesleği – Emrah Başsan (EMS Yapı Sivasspor)

Gerekçe: Profesyonel Futbol mesleğinde 448 maçı olan Emrah Başsan’ın bugüne kadar hiç kırmızı kartı bulunmuyor. aynı istatistiğe sahip meslektaşları arasında da en az sarı kart gören futbolculardan biri olması, meslektaşlarına ve futbolun diğer paydaşlarına karşı saygılı ve örnek oluşturan davranışları ve Fair Play kıymetleri ile örtüşen başarılı futbol mesleği sebebi ile Emrah Başsan, 2023-2024 Sezonu “TFF Özel Ödülü”ne mükafatına layık görülmüştür.

1. LİG 2023 – 2024 SEZONU DEĞERLENDİRMESİ

1. Lig 2023 – 2024 Sezonu En Centilmen Futbolcusu: Bülent Cevahir – Sakary

Gerekçe: Profesyonel mesleğinde 335 maçı geride bırakan defans oyuncusu Bülent Cevahir’in, profesyonel futbol mesleğinde hiç kırmızı kartı bulunmuyor. Bunun yanı sıra kart görme oranının da benzer durumdaki meslektaşlarından çok daha düşük olduğu görülüyor. Savunma oyuncusu olarak, daha yüksek faul ve kart riski bulunan bir alanda görev yapmasına karşın, 2023-24 dönemini yalnızca 1 sarı kart görerek tamamlamış, elde ettiği bu muvaffakiyet dikkati cazibeli bulunmuştur. Diğer yandan mesleğine, rakiplerine ve futbolun diğer paydaşlarına karşı gösterdiği hürmet ve örnek davranışları sebebi ile “Trendyol 1. Lig 2023-24 Döneminin En Centilmen Futbolcusu” olarak mükafata layık bulunmuştur.

1. Lig 2023 – 2024 Sezonu En Centilmen Takımı: Göztepe

Gerekçe: Göztepe, Trendyol 1. Lig 2023-2024 dönemini, takım olarak direkt kırmızı kart görmeden, ikinci sarıdan gördüğü tek kırmızı kartla tamamlayan tek takım olmuştur. Bunun yanı sıra maç başına 1,88 sarı kart ortalaması ile ligin en az sarı kart gören ekiplerinden biridir. Sezon boyunca savlı bir şekilde mücadele veren ve Süper Lig’e çıkma başarısı bir takımın, sportif başarıyı amaçlarken zorlu mücadele şartlarında ve kazanma baskısı altında dahi Fair Play kıymetlerini ve centilmenliği elden bırakmayarak en iyi kart istatistiklerine sahip olması Heyetimizce takdirle karşılanmış ve Göztepe “Trendyol 1. Lig 2023 – 2024 döneminin En Centilmen Takımı” mükafatına layık görülmüştür.

1. Lig 2023-2024 Sezonu En Centilmen Teknik Yöneticisi: Stanimir Stoilov – Göztepe

Gerekçe: Göztepe ile Süper Lig’e yükselirken, sözleri, davranışları ve vizyonu ile ülke futbolumuza ve marka kıymetine katkı sağlayan yaklaşımları, maç önü ve sonunda rakiplerine, rakiplerinin emeğine, hakemlere, futbol ailesine ve futbolun diğer paydaşlarına saygılı açıklamaları, oyuncuları üzerinde güven ve hürmet uyandıran oyun odaklı centilmen duruşu ve örnek davranışları yanında gerektiğinde kendi objektif özeleştirisini yapabilmesi, daha iyi oynadığı için rakibini samimiyetle tebrik etmesi, skordan bağımsız olarak saha kenar duruşunu bozmadan oyunda kalması Fair Play kıymetleri ile baş başa örtüşen eylem, davranış ve kişiliğinden ötürü Stanimir Stoilov “2023-2024 döneminin Trendyol 1. Lig En Centilmen Teknik Direktörü” olarak mükafata layık görülmüştür.

2023 – 2024 SEZONU SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ

BAŞAKŞEHİR SPOR KULÜBÜ: AİLE TRİBÜNÜ

GÖZTEPE SPOR VE EĞİTİM VAKFI: KENTİMİN TAKIMI

1461 TRABZON FK: UMUT

Gerekçe ve açıklamalar:

Başakşehir Spor Kulübü – Aile Tribünü

Başakşehir “Aile Tribünü” projesi, RAMS Başakşehir FK’nin Başakşehir Belediyesi ile iş birliği içerisinde yürüttüğü sosyal bir inovasyon projesidir. Dünya’da ilk defa bir stadyumda, sahayı gören şekilde bir çocuk parkı ve cümbüş alanı inşa edilmiştir. Proje yalnızca maça katılım aktivitesinden oluşmamaktadır. Maç günlerinde, her iç saha maçı öncesi takımın bir oyuncu ile halka açık bir söyleşi ve fan zone aktiviteleri ile maça iştiraki içermektedir. Maç günlerinin dışında çevre okullar için stadyum ve idman ziyaretleri organize edilirken, futbolcu, teknik ekip ve idari gruplarla etraftaki okullara da ziyaretler gerçekleştirilerek Başakşehir semti ile kulüp arasında aidiyet ve duygusal bağın oluşmasına çalışılmaktadır.

Göztepe Spor ve Eğitim Vakfı – Kentimin Takımı

Göztepe Spor Eğitim Vakfı’nın öncülüğünde, Göztepe Spor Kulübü ve gönüllerin iş birliği ile “Şehrimin Takımı” projesi hayata geçirilmiş, çocuklar için uygun olan takvimlerde, futbol ile birlikte diğer spor branşlarını kapsayacak şekilde sezon boyunca devam etmiş, binlerce çocuğumuz sporla aktiviteleri ile buluşturulmuştur. Proje; çeşitli sosyal, ekonomik ve önyargı problemlerden dolayı spor müsabakalarına katılamayan, bilhassa ilkokul ve ortaokul yaşlarındaki öğrencilerini sporla buluşturmayı amaçlamıştır. Bu maksatla, belirlenen bölgelerdeki çocuklarımıza ulaşılmış, onların hayatlarına sosyal açıdan dokunulması, sporun birleştirici gücü ile ferdî gelişimlerine katkı sağlanması hedeflenmiştir. Kağıt bilet uygulamasının geçerli olduğu Göztepe – 1461 Trabzon FK müsabakasında bu öğrencileri kabul etmenin mümkün olmasıyla Gürsel Aksel Stadyumu, 6 Aralık 2023 günü çok özel bir güne tanıklık edilerek 2500 adet çanta hazırlanarak içlerine kumanya, sticker ve bileklikler konmuş, çocuklarımız, Gürsel Aksel Stadı’nın Doğu tribününde konuk edilmişlerdir.

1461 Trabzon FK – Umut

Proje ile maddi imkânları kısıtlı olan futbolcuların; eğitimlerine destek sağlanarak eğitimde imkan eşitliğini artırılması, takım ve dayanışma ruhu ve liderlik maharetleri gelişmiş ve gelecekte topluma daha yararlı bireyler olmalarına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu gayeyle kulüp kaynaklarından ayrılan bütçe ile bedelsiz test kitapları, ders notları ve diğer eğitim gereçleri temin edilmiş, kültürel ve sosyal etkinlikler düzenlenmiş, sosyal maharetleri geliştirmek ve özgüvenlerini artırmak maksadıyla kültürel seyahatler, tiyatro, sinema aktiflikleri düzenlenmiştir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Verified by MonsterInsights