Spor yazarları Fenerbahçe – Alany maçını değerlendirdi

Son dakika Fenerbahçe haberleri: Trendyol Süper Lig’in 25. haftasında Fenerbahçe ile Alany karşı karşıya geldi. İki takım sahadan 2-2’lik beraberlikle ayrılarak puanları paylaştı. Fotomaç Gazetesi yazarları, Fenerbahçe – Alany maçını dikkat çeken sözlerle değerlendirdi. İşte o yazılar… (FB spor haberi)

Spor yazarları Fenerbahçe – Alany maçını değerlendirdi
Yayınlama: 12.02.2024
10
A+
A-

ERMAN TOROĞLU – AYNAYA BAKMAK!

Alany, Fenerbahçe ile önce bir baş başa oynayayım dedi, sonra gereksiz yere geriye çekildi. O kadar geriye yaslanır ceza sahana çekilirsen büyük ekipler gelir pozisyon yakalar, hakem de onlara yardım eder ve mahkum olursun. Fenerbahçe 2-1 öne geçtikten sonra herkes işin bittiği düşündüfakat Alanya’nın golü bütün işleri bozdu. Alany 2-2’den sonra “Ben bu Fenerbahçe’yi yenerim kardeş”‘ dedi ve baş başa oynamaya başladı. İşte o zaman Fenerbahçe’nin zayıf tarafı ortaya çıktı.

Yani Fenerbahçe’nin arka tarafına gidersen bu sefer atak hattı geri gelmek zorunda kalıyor ve yoruluyor. Aslında yaşlı adamları var haliyle adamları zorla koşturup yoruyorsun. Bu maç tahminen de Fenerbahçe’nin şampiyonluğuna malolacak. Zira geçtiğimiz yıllarda da içeride verilen bu türlü maçlar şampiyonluğu belirliyordu. Aferin Fatih Tekke’ye, hoş top oynattı, oyunu çirkinleştirmediler ve 1 puanı söke söke aldılar.

Aslında İsmail Kartal, İrfan Can’ı tercih edeceğine neden Cengiz’i tercih ediyor anlamak mümkün değil. Zira İrfan Can çok değişik şeyler yapan kısa ve uzun oynayan bir oyuncu. Cengiz hepişleri yapıyor, daha da berbatı fizik olarak hazır olmadığı için rakibiyle fizikî temaslara girip oyundan atılmayı bekliyor. İsmail Kartal, birtakım tercihlerinde direterek takımı sahada canlı tutamıyor. Bu maç ruhsal olarak da Fenerbahçe için çok kötü olacak o denli gözüküyor. Şu Anda bir Ferdi Kadıoğlu’nu düşünün ne koşmuş neler yapmış?

Bir de Tadic’i, Dzeko’yu düşünün. Bu ikisinin yanına bir kaç isim daha sayabilirim. Fenerbahçe’deki oyuncuların üzerine yük eşit binmiyor. Kimileri kimilerinin sırtına binerek gidiyorlar! Alany son 10 dakika biraz daha titiz top kullansa 3’ü de bulabilirdi. Son anlarda karşısında Fenerbahçe olduğunu düşünüp oynadılar, bir Anadolu takımı var benzeri düşünseler 3’ü atabilirlerdi. Bu iş bu türlü, ruhsal. Dün geceki maç için bir düz mantık yapalım. Fenerbahçelilerin hakeme söyleyecek bir şeyleri var mı? Bence yok. Yere söyleyecekleri bir şey var mı? Hayır… Hava kaidelerine söyleyecek bir şeyleri var mı? Hayır…. Seyirciye bir şey söylemeye hakları var mı? Hayır… Geriye ne kalıyor, aynaya bakmak!

Hakem yeni yetişen hakemlerden… Yanılgı yaptı mı yaptı. Bence Fenerbahçe’ye çaldığı penaltı ucuzdu. Diyeceksiniz ki “Penaltının ucuzu kıymetlisi mı olur? Olur… Penaltıi penaltı mıydı? Değil… Bu duruma ceza alanı dışında faul verir misin, ben vermem. konumlarda rakibe faul çaldı mı, çalmadı. Şunu söylüyorum bu genç ve yeni başlayan hakemlere…

Örnek vereyim; Fenerbahçe ve Galatasaray stadında bu ekiplerin lehine verdiğiniz penaltı ve faulleri, bu grupların aleyhine çalarım derseniz sizi alnınızdan öperim! Neden bu iki takımı örnek veriyorum? Zira ikisi baş başa şampiyonluğa oynuyor. Bu dediğimi yaparsanız aslında bunların İstanbul’daki maçlarını size vermezler… Bu bence! Zira argoda bir laf vardır ya; Yemezler! Bir daha İstanbul yüzü göremez, Kayseri, Malatya gezer Anadolu’da seyyah olursunuz!

EMRE BOL – İSMAİL HOCA DİKKAT!

Alany teknik yöneticisi Fatih Tekke; maç öncesi Fenerbahçe’yi kendi sahasında karşılayacaklarını söylemişti. İlk golde Ferdi’ye ikili pres yapıp topu kazanınca bu şekilde oynayacağını düşünenler yanıldı. Çünkü Fenerbahçe oyun gücüyle her rakibi kendi ceza alanına kadar geri çekilmeye zorluyor. Fred sakatlandığı dan beri Szymanski’yi gören yok. Fred olduğunda sahada bir konfor alanı buluyordu. Alanzaman bulamayınca bütün tesirini kaybediyor. Kruniç ve İsmail Yüksek’in birlikte oynamasının atağa hiç katkı vermiyor. İkisinden birinin gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Dzeko zaman zaman öylesine ağır hareket ediyor ki, bilhassa gol pozisyonlarında top ona gelsin istemiyorum. Şiddeti düşük şutlarla kalecileri meşhur ediyor! Batsuayi her türlü daha iyi bir seçenek sanki… Gruptaki her oyuncuda inanılmaz bir gerginlik var. Tribünlerin de pek farkı yok. Gereksiz hudut, gereksiz panik… Oyun üstünlüğünü alıp skoru alamamak bununla da ilişkili. İsmail hocaya tavsiyem birtakım oyuncuları artık kenarda oturtması gerekiyor.

Takım içi istikrarları düşünüp onu kesemem- bunu kesemem fikrine hiç girmesin.
Beraberlik dünyanın sonu değil.
Ligin bitmesine çok uzun bir süre var. Çok Önemli olan teşhisi doğru koyup, uygulayabilmek. Bu kadar rakip sahada kalıp, istatistikleri alıp neden puan kaybediliyor?
1-2 ismin yerinin değişmesiyle çarçabuk iş çözülebilir. Aman dikkat İsmail hoca.

GÜRCAN BİLGİÇ – ARGÜMANLAR KAYBOLMAZ

Tam bir imtihan akşamıydı aslında.
Kendi alanındaki dokuzuncu puan kaybını Fenerbahçe. Baskı altında oynarken, doğru karar alma, sakin olma karakterinin imtihanını verdiler ilk olarak.

Pozisyona girmeye niyetli olmayan bir rakibin, önde baskı tuzağında kaldılar. rakibin ritim arttığı anda daima sakatlık uydurarak tempoyu düşürmesini de seyrettiler. Böylesine gerginlik içinde hakem arkadaşların pusuda olduğunu bilerek çıktılar muhtemelen sahaya, ne itiraz ettiler ne de kışkırtmaya karşılık verdiler.

Halbuki final görmeliydiler her maçı. Dolayısı ile seyirciyi de sahanın içine çekemediler. Onlar vazgeçince, seyredenler de oturdu yerinde. Yani; Fenerbahçe taraftarı da imtihanı yeniden geçemedi. Takımın en ihtiyacı oyduğu son kısımda “mırıltılarla” seyrettiler sahayı.
Bu türlü müsabakaların teknik tahlili olmaz.

Oynattırmadan, koşturmadan, yalnızca ste ve topa bakarak oynayan Alany vardı karşılarında. Maç öncesinde Fatih Tekke, “Defansta iyi değiliz, çekilmeyeceğiz” dedibunun aykırısını söylemiş ekibine. Haklı olarak…
İlk ikram Ferdi, Djiku ikilisinden geldi. Alany’un beraberlik golünde yeniden Djiku’nun adamıydı golü atan. Livakoviç de çok hoş yedi golü. Fred’in olmadığı orta sahada, Krunic-İsmail ikilisinin ofansif kalitesi, defansif karakterlerinin çok gerisinde kalıyor.

Sadece beklerin üzerine kurdular atak seçeneklerini. Rakip de bunu istiyordu, önlemini almıştı, kenarları iki oyuncu ile kapattı. Szymanski’de haftalardır gerileme var. Kilit açan ‘oyuncuyken, sorumluluk almaktan kaçan haline gelmiş. Tekrar de takım olarak duvarı yıkmak ismine çok uğraştılar.

Bunu yazacağı aklıma gelmezdibu durumları “kalite” ile aşmaları gerekirken, bu beklentideki oyuncular da ellerini taşın altına sokmadılar.

Sonuç; yarıştaki tezler kaybolmaz. Galatasaray da puan kaybedecek zira. Bu maçların Fenerbahçe ismine kritik noktası mentaldir. Yeniden ayağa kalkmak için, geçmiş dönemlerdeki kusurları yapmadan, algıyı doğru yöneterek yola devam etmeleri gerekiyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Verified by MonsterInsights