Lamine Yamal ve Nico Williams’ın film gibi hayat hikayeleri

Sistemsiz göçmen probleminin gündemde olduğu İspanya da göçmen ailelerden gelen ve UEFA Euro 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası nda İspanya yı finale taşıyan milli futbolcular Lamine Ya

Lamine Yamal ve Nico Williams’ın film gibi hayat hikayeleri
Yayınlama: 10.07.2024
2
A+
A-
Düzensiz göçmen probleminin gündemde olduğu İspanya’da, göçmen ailelerden gelen ve “UEFA Euro 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası”nda İspanya’yı finale taşıyan milli futbolcular Lamine Yamal ve Nicholas (Nico) Williams, inanılmaz, zorlu ve mütevazi hayat kıssalarıyla hayranlık uyandırıyor.
Avrupa Futbol Şampiyonası’nda İspanya Milli Kadrosu’nun muvaffakiyetinde büyük hisseye sahip olan Yamal ve Nico’nun ortak yazgıya sahip ailelerinin göç kıssaları dikkati çekiyor.
Her iki futbolcu da İspanya’da doğmuş olsa da ailelerinin sistemsiz göçmen olarak İspanya’ya geliş öyküleri benzerlik gösteriyor.
Nico’nun ailesinin Gana’dan İspanya’ya uzanan zorlu hikayesi
Ganalı Felix Williams ve Maria Comfort’un oğlu olan Nico, 12 Temmuz 2002’de İspanya’nın kuzeyindeki Bilbao kentinde doğmuş olsa da ailesinin zorlu bir seyahatten sonra kaçak olarak İspanya’ya giriş yaptığı ve büyük uğraştan sonra yasal olarak burada hayatlarını kurmayı başardıkları biliniyor.
İspanyol basınında bugünlerde hayli sık yazılan ve Nico’nun da fakat yetişkin olduktan sonra ailesinden öğrendiği öyküye göre, Felix Williams ve Maria Comfort çifti, 1994’da daha iyi bir hayat için Gana’yı terk ediyor.
Sahra çölünü geçip Fas sınırında olan Melilla kentindeki dikenli telleri aşarak İspanya’ya giriş yapan Ganalı çift, Caritas isimli sivil toplum örgütüne bağlı bir avukatın yardımıyla, uzun süren sürecin akabinde İspanya’da yasal olarak yaşama müsaadesini alıyor.
Nico’nun kendisi futbolcu olan ve Athletic Bilbao ekibinde birlikte oynadıkları ağabeyi İnaki Williams Gana Milli Grubu’nu seçerken, Nico ise 18 yaş altı ile 2020’de başladığı İspanya Milli Takımı mesleğini sürdürüyor.
16 yaşında Avrupa futbol tarihine geçen Lamine Yamal, nereden geldiğini asla unutmuyor
Diğer yandan Fransa maçının 21. dakikasında attığı İspanya’nın beraberlik golüyle Avrupa Şampiyonası tarihinin en genç (16 yaş 362 gün) futbolcusu olarak tarihe geçen Yamal da köklerini unutmuyor.
Faslı bir baba ve Ekvator Ginesinden bir annenin çocuğu olarak Barselona kentinin kuzeyindeki emekçi mahallerinden Rocafonda’da doğan ve büyüyen Yamal, çok genç yaşta olmasına karşın geleceğin en büyük futbol yıldızlarından biri olarak gösteriliyor.
Babnnesinin yaklaşık 30 yıl önce çalışmak için Barselona’ya göç etmesiyle, ailesinin mukadderatını paylaşarak, emekçi ve göçmen sınıfının çoğunlukta olduğu Rocafonda Mahallesi’nde yetişen Yamal, formasını giydiği Barcelona ekibinde olduğui Avrupa Şampiyonası’nda da attığı gollerde, mahallesinin posta kodu olan “304” sayısını elleriyle işaret ediyor.
Yamal, benzeyenzamanda milli formasının altında giydiği kramponlarını da, babasının ülkesi Fas’ın bayrağının renklerinden seçiyor.
Nico ve Yamal siyasette de gündeme geliyor
Milli Ekip’te da çok iyi arkadaş olan siyahi bu iki futbolcu Nico ve Yamal, yalnızca futbolda değil vakitte ülke siyasetinde de gündeme geliyor.
Son devirlerde Kuzey Afrika’dan İspanya’ya doğru sistemsiz göçün en büyük destinasyonu olan Kanarya Adaları’nda bekleyen 6 binden fazla refakatsiz çocuk göçmen sıkıntısının ülke siyasetinde birinci gündem hususu olurken, hükümet ile muhalefetteki sağ ve aşırı sağcı partiler arasında göçmen siyaseti tartışılıyor.
Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) Meclis Sözcüsü Gabriel Rufian, ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi (PP) ve aşırı sağcı Vox’un sistemsiz göçmenlere ilişkin siyasetlerini Nico ve Yamal’ı kullanarak eleştirdi.
Rufian, “PP ve Vox’un istediği yasalar uygulanırsa İspanya Milli Grubu’nun en iyi iki futbolcusu (Nico ve Yamal) takımda olamazlar ve Milli Takım, Andorra ile bile berabere kalamaz.” yorumunda bulundu.
İspanyol basınında, UEFA Euro 2024 Avrupa Şampiyonası’ndaki performanslarıyla övgü üstüne övgü alan bu iki futbolcudan Nico 12 Temmuz’da 22. yaş gününü, Yamal ise 13 Temmuz’da 17. yaş gününü kutlayacak.
Spor basını, Barcelona kadrosunun Nico Williams’ı transfer etmek için Athletic Bilbao ile mutabakata çok yakın olduğunu ve gelecek sezon Yamal-Nico ikilisinin büyük olasılıkla Katalan kadrosunda birlikte forma giyeceğini iddia ediyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

Verified by MonsterInsights